Jazda na rowerze i oddychanie są bardzo blisko powiązane ze sobą.
Za bliską korelacje miedzy tymi dwoma strukturami odpowiedzialna jest powięź która przenosi napięcie. Tym samym wzmożone napięcie głównego mięśnia oddechowego może mieć swoje odzwierciedlenie w pracy mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Przepona jest kluczowa przy wzmożonym głębokim oddychania szczególnie podczas długich ciężkich etapów kiedy oddychanie torem żebrowym nie jest wystarczające. Jest ona mięśniem w kształcie parasola, który rozciąga się w poprzek dolnej części klatki piersiowej, pomagając wcisnąć maksimum powietrza w swoje ciało. Kiedy robimy wdech, przepona wygina się w dół i tworzy próżnię.
Przepona posiada wiele bardzo ważnych połączeń powięziowych z mostkiem, żebrami, kręgosłupem piersiowym, lędźwiowym jak również z narządami jamy brzusznej, a także z innym bardzo ważnym mięśniami w naszym ciele a w szczególności z mięśniem biodrowo-lędźwiowym, które może powodować wiele problemów podczas wysiłku. Dlatego tak ważne jest terapia przepony w połączeniu z mięśniem biodrowo lędźwiowym.
jak duże znaczenie ma przepona podczas jazdy na rowerze?
Przepona piersiowa to mięsień w kształcie kopuły, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Skurczowa część tego mięśnia jest umieszczona obwodowo, wprowadzając na centralne ścięgno. Przepona jest kluczowa przy wzmożonym głębokim oddychaniu szczególnie podczas długich ciężkich etapów kiedy oddychanie torem żebrowym nie jest wystarczające. Przepona posiada wiele bardzo ważnych połączeń powięziowych z mostkiem, żebrami, kręgosłupem piersiowym, lędźwiowym jak również z narządami jamy brzusznej, a także z innym bardzo ważnym mięśniami a w szczególności z mięśniem biodrowo-lędźwiowym, które może powodować wiele problemów podczas wysiłku. Z powodu pozycji zgięciowej jaką przyjmuje kolarz dochodzi do przykurczania się mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
Dlatego bardzo ważne jest dbanie o elastyczność nie tylko mięśni oddechowych ale również mięśni które mają bezpośrednie powiązanie z funkcja przepony.