Po dość nieoczekiwanym sezonie 2020, gdzie zamieszanie z powodu pandemii korona wirusa znacząco wpłynęło na kalendarz startów . Mimo to zawodnicy nie raz zaskakiwali nas na linii mety, a sport ten z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na całym świecie .
Współpracując z zawodowymi kolarzami na przełomie kilku lat pracy w kolarstwie, podpatrywałem przez jakie wyrzeczenia i poświęcenia przechodzą ci wyjątkowi sportowcy, oraz z jak dużą uwagą i dbałością przygotowują swój organizm do niewyobrażalnego wysiłku.
Ponieważ wszyscy z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie sezony 2021, chciałem podzielić się swoimi spostrzeżeniami pisząc serie blogów, podczas których przybliżę Wam aspekty mające (według mnie) dla nas kolarzy – amatorów kluczowe znacznie . Postaram się poruszyć tematy bike fittingu okiem fizjoterapeuty, regeneracji w zawodowym peletonie, roli fizjoterapeuty podczas wyścigów, zdrowia i problemów bólowych z jakimi borykają się kolarze podczas sezonu.
W serii blogów oprę się na wiedzy i doświadczeniu, jakie zdobyłem podczas pracy w ekipie CCC Team i obecnie w Bora Hansgrohe.
W tym artykule chciałbym zaprezentować w skrócie, na co warto zwrócić uwagę przygotowując się do kolejnego sezonu.
W zawodowych grupach kolarskich okres zimowy to przede wszystkim czas zgrupowań, których głównym celem jest diagnostyka sportowo-medyczna i bike fiting .
Diagnostyka sportowo-medyczna to dość szerokie określenie tego, co się dzieje podczas badań. W skład całego procesu badania wchodzi kilka części składowych; od strony lekarzy są to min. badania wydolnościowe, badania krwi, pomiary składu ciała i wiele innych ważnych aspektów, dokładnie przeanalizowanych. Ja zajmę się przybliżeniem przebiegu procesu badania kolarzy okiem fizjoterapeuty. Zacznijmy od początku: W ekipie pojawią się nowy zawodnik. Zostaje założona karta badań, składa się ona z wywiadu, w którym zbieramy najważniejsze informacje o historii przebytych urazów ,operacji i obecnych problemów podczas jazdy na rowerze. Kolejnym krokiem jest analiza biomechaniczna, badanie funkcjonalne, ocena wzorca ruchowego, pomiary antropometryczne, ocena siły mięśniowej w różnych warunkach pracy mięśni. Po przeprowadzeniu całego procesu badania przychodzi czas na analizę zebranych wyników, czyli tak naprawdę (moim zdaniem) na najważniejszą część całego badania ze strony fizjoterapeuty. Same wyniki badania nie określą nam źródła i przyczyny pojawienia się dolegliwość i problemu. Przeanalizowanie wszystkich informacji i określenie celów pracy nad zawodnikiem to najważniejszy etap całego procesu. W oparciu o wiedzę i doświadczenie dopasowujemy indywidualny trening dla każdego kolarza. Jest to przeważnie zestaw ćwiczeń, które kolarz wykonuje podczas zgrupowania i kontynuuje podczas sezonu.